Doğu Türkistanlı İdris Hasan: Türkiye, iademi Fas’tan istesin

Türkiye’den seyahat amaçlı gittiği Fas’ta tutuklanan ve hakkında Çin’e iade kararı verilen Doğu Türkistanlı İdris Hasan, Türkiye’nin iade talebinde bulunmasını istedi.

Doğu Türkistanlı İdris Hasan, Türkiye’den seyahat amaçlı gittiği 20 Temmuz’da Fas’ta tutuklandı. Fas mahkemesi, İdris için Çin’e iade kararı verdi. Çin makamlarının 2017 yılında arama kararı çıkardığını söyleyen Uygur Yardım Derneği Başkanı Abduveli Eyub “Çin, İdris’i 2014 yılında Becin şehrinde bir tren istasyonundaki patlamanın faili olmakla suçluyor. Ancak İdris 2012 yılından bu yana Türkiye’de yaşıyor ve bu süre zarfında Çin’e hiç gitmedi” dedi.

İdris’in gönüllü aktivist ve yardım gerçekleştirdiğini söyleyen Eyub “İdris için Pekin yönetiminin talebi ile çıkarılan İnterpol arama kararı iptal edildi. Buna rağmen Fas mahkemesinin verdiği iade kararına uluslararası düzeyde itiraz geldi. Mahkeme kararını değiştirecek tek merci Fas Kralı Abdullah” dedi.

Avukatları aracılığı ile görüştüğümüz İdris, Türkiye’nin iade talebinde bulunmasını istedi.

Ayrıca Kontrol Et

Özbekistan’da, Çin yaptırımları: Başörtüsünden sonra uzun etek yasaklandı

Müslümanlara yönelik ağır baskıların sürdüğü Özbekistan’da yeni bir skandala imza atıldı. Daha önce başörtüsü yasağıyla …