20 Aralık Sonrası Piyasaların Tepkisi, Halil İbrahim Karaeminoğlu

20 Aralık ve sonrası ve bugün gelinen nokta yapılmak istenen ve piyasanın tepkisini bizler için Ekonomist Halil İbrahim Karaeminoğlu yorumladı.

20 Aralık öncesinde TÜSİAD ve Sayın ERDOĞAN arasında gerilim hat safhaya çıktığında buna bağlı olarak TÜSİAD üyeleri 20 Aralık’a kadar ellerindeki TL leri Dolar’a çevirerek, halkın çeşitli yönlendirme videolarını izleyerek bu oyuna katılması ile Dolar/TL 18.36 ya kadar yükseldi.

Açıkcası Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz konuşmaları da bal kaymak oldu piyasalara. Ardından 19-20 Aralıkta Elon Musk Katar Şeyhi ve BAE şeyhi geldiler. Hepsi de para getirdi yüklü miktarda parayı yaptığı anlaşmalarla Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan devletin kasasına koydu ve ardından dolara satış verdi.

O gece takriben 55 milyar Dolar para Türk lirasına geçti. Dolar/TL orda durmasa da 10.30 TL ye kadar düşmesinin ardından yavaş yavaş 14 TL’ye kadar geldi. Alt fiyatlardan dolar alan Merkez Bankası’nın kendisiydi. Dolar/TL’nin 14 TL’yi geçmemesi sağlanarak düzenli satış verildi ve piyasalar yıldırıldı.

Dolar/TL 13.10 TL’ye kadar çekilmesinin ardından tabi buna destek olarak Amerika ve Avrupa da Yılbaşı tatili olması sebebi ile takriben 15 gün büyük yatırımcıların olmaması demek oluyordu. Bu Bankaların Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz oranı olan %14’e uymaması faizleri % 22 ye kadar yükseltmeleri kur korumalı faiz e % 17 faiz artı kur da ki farkın verileceği taahüt edilmesi ABD verilerinin kötü gelmesi FED in piyasaya faiz artırımı ve müdahalesi için piyasayı izleyerek hareket edeceği gerekirse faiz artıracağı, yani net konuşmaması faiz artırımını zaman a yayacağı Avrupa ve ABD den gelen enflasyon verilerinin yüksek çıkması ve en önemlisi Türkiye de yüklü Dolar almak isteyen devlet tarafından Eximbank ve benzeri kanalların kapatılması ve Bankalara Dolar kredi almaması için baskı yapılması eklenince Dolar/TL nerde ise hiç hareket etmeyecek. Tabiri caizse ölü hareketsiz bir hale geldi yani aslında olması gereken pozisyon a getirildi.

Bugün bakıldığında piyasa perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklandı gibi gözükse de asıl FED’in faiz kararını bekliyor Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bir puan faiz düşürür gözü ile bakıyorum. Neden derseniz ? Hükümet faizi 9 puan a kadar düşürmek istiyor bu ay 1 puan düşüremez ise önümüzdeki aylarda 2 puan düşürmesi gerekir buda piyasada hızlı dalgalanmalara yol açar.

PEKİ HÜKÜMET NEYİ HEDEFLİYOR 

Kur korumalı mevduat %17 veya direkt % 22 faize bankalara göz yumuyor. Buna ek olarak bankaların dolar ile kredi almaması için baskı yapıyor. Dolar alma kanallarını tıkıyor amaç Dolar/TL yükselmesi önlensin iç piyasada ki halkın Dolara olan talebi azalsın, alt destek kırılsın ve zaman kazanalım.

Takribi 167 milyar dolar mevduat sahibi Türkiye Cumhuriyeti halkı paralarını TL’ye geçirsin. TL değer kazansın, faizler iyice düşsün. Ekonomi düzelsin istiyor. Şu anda bir aylık süreçte takribi %4 oranında TL’ye geçiş oldu %96’sı hala Dolar da evet evet kendi halkımızın parası Ahmet, Havva, Muhammed, Ataberk, Ali, Serap, Pınar senin benim gibi bizim insanımız parasını Dolar da tutuyor. Bu yüzden de faizler almış başını gidiyor. Sen aldığın asgari ücret ile geçinemiyorsun. Hükümet de köşeye sıkıştırıp Dolar/TL yaptırmak istiyor halka. Fakat başarılı olabilmesi için zamana ihtiyaç var.

Halil İbrahim Karaeminoğlu

Ayrıca Kontrol Et

Gayrimenkulde bayram havası!

17 günlük kapanma döneminde faaliyetlerini hız kesmeden sürdüren sektörlerden biri gayrimenkul sektörü oldu. Özellikle yabancıya …