Artan Enflasyona Karşı FED Önlemleri Yolda

Amerika ve dünya piyasalarındaki pandemi ve hammadde deki stok eksikliği nedeniyle yükselen fiyatlar yüksek enflasyon oluşturmaya başladı. Yükselen bu enflasyona bağlı olarak fed önlem almak ve artık faizden kazanç sağlamak istiyor . Mart ayında şahsi görüşüm fed 0.75 – 1 puan faiz artırır diyorum.

Mart sonrasında Fed piyasa şartlarına göre hareket edecektir. Yıl sonuna kadar Fed faiz oranını enflasyon yükselmesi devam ederse % 2.5-3.5 arasında tutar diye düşünüyorum. ALTIN IN ONS U Fed in faiz artırımı ve mart ayı itibariyle varlık alımlarını durdurması Altının onsunu olumsuz etkileyecektir. 1700 onsun Altında fiyatlaması yüksek ihtimal ama daha sonrasında Altın ons bazında yükselecektir.

Aslında pandemi döneminde dünya devletlerinin bastığı parayı göz önünde bulundurursak şu anda Altın ın ons fiyatı 2200- 2500 DOLAR civarında hareket etmesi gerekirdi. Fakat ABD, FED ve ÇİN baskısı Altının onsunu değerlenmesini önlüyor. Tabi ki bu önleme bir gün kırılacaktır ve ALTIN ŞAHLANACAKTIR.

DOLAR TL DURUM NEDİR ?

Fed in faiz artırması gelişmekte olan diğer adı ile yani sömürülmekte olan ülkeler i olumsuz etkiliyor buda Türkiye kanadında TL’nin daha da değersizleşeceği anlamına geliyor. Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir yerden 30-40 milyar Dolar daha para bulup iç piyasada 1 günde bozarsa Dolar/TL yi 10 tl nin altında konuşmak mümkün.

Ancak şuraya dikkat çekmek istiyorum, bir Merkez Bankası Başkanı bir Hazine ve Maliye Bakanı düşünün TV de konuşmasında diyor ki kurun üstündeki köpüğü aldık. Yani kur 18.36 dan 13.50 ye düştü bunu başarı varsayıyorlar. Oysaki fazla değil 2021 ekim ayında Dolar/TL 8.80 civarında idi devalüasyon a yakın kur artış ı olmuş ve bakan ve başkan bunu kabullendik demiş. Köpüğünü aldık demiş. Başarı saymış taktiri sizlere bırakıyorum.

Gördüğüm bir şey varsa Sayın Recep Tayyip Erdoğan sadece devlet başkanı değil Merkez Bankası Başkanı da Hazine ve Maliye Bakanı da hepsini o yönetmek zorunda. Aksi taktirde ekonomi iyice kötüye gider. Evet herkesin beklediği cevap Dolar/TL ne olur ? (YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR) 

Piyasadaki algı ya bakıldığında Aralık 20 gecesinde ki o olumsuz korkutan algı. Yani dolar daha da düşecek zarar ederiz almayalım algısı insanların Üzerinden gitmiş durumda ve tabela da DOLAR/TL 18’i kabullenmiş  normal karşılar algısı var. İç piyasada üretici fiyatları Dolar/TL de daha da üst fiyatı baz alarak fiyatladı. Yapılan astronomik çok yüksek zamlardan bu belli olmakta.

Görünen o ki 2022 marttan sonra Dolar/TL fiyatları yükselecek. Ancak hükümet derse ki Dolar Alımı sadece TCMB  üzerinden yapılacak. Yani dolar alma kanalları kapalı kalacak. O zaman işte fiyatlar yine aynı yerinde sayar. En çok 14 TL ye yükselir. Bu mümkün mü ? Evet mümkün !!!

Not : Konu anlaşılabilir olması için sade ve yalın bir dil kullanılmıştır. Saygılarımızla …

Ayrıca Kontrol Et

Gayrimenkulde bayram havası!

17 günlük kapanma döneminde faaliyetlerini hız kesmeden sürdüren sektörlerden biri gayrimenkul sektörü oldu. Özellikle yabancıya …