Doğu Türkistan’da Çin zulmünü araştıran Nazgül Kenzhetay, Rusya’da tutuklandı

Rusya’daki Müslüman azınlıklar hakkında çalışmalar yapan Nazgül Kenzhetay Rusya tarafından tutuklandı! Nazgül Kenzhetay, Türkiye kamuoyunda Rusya’daki azınlık halklar hakkında yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Rusya’nın baskıcı politikalarını eleştiren Kenzhetay aynı zamanda Doğu Türkistan’da yaşananlar hakkında da araştırmalar yürütüyor.

16 Aralık tarihinde tutuklanan Nazgül Kenzhetay casuslukla suçlanıyor. Serbest gazetecilik faaliyetleri sebebiyle böyle bir yaptırıma maruz kalması ihtimali oldukça yüksek olan Kenzhetay, Rusya’da Türk azınlıklara yönelik kültürel faaliyetlerde de bulunuyordu.

Daha önce muhalif gazetecilere yönelik suikast iddialarıyla gündeme gelen Putin yönetiminin gazeteciler arasının çok iyi olduğu söylenemez. Nazgül Kenzhetay ile birlikte Hakasya Cumhuriyeti’ne giden Emin Karaçak da aynı şekilde gözaltına alındı.

Rusya Federasyonu’na bağlı olan özerk yönetimlerden Hakasya’nın bu gazetecileri gözaltına alırken Rusya’nın isteğiyle hareket ettiği konusunda neredeyse şüphe yok!

Rusya’nın insanlık dışı kültürel ve siyasi adımlarını haberleştiren gazetecilerin acilen serbest bırakılması gerekiyor. Türkiye’nin Nazgül Kenzhetay ve Emin Karaçak için diplomatik adımlar atıp atmadığı ise henüz bilinmiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Özbekistan’da, Çin yaptırımları: Başörtüsünden sonra uzun etek yasaklandı

Müslümanlara yönelik ağır baskıların sürdüğü Özbekistan’da yeni bir skandala imza atıldı. Daha önce başörtüsü yasağıyla …