İran Dış İşleri; Biz Türk Devletlerinin bağını engellemek istiyoruz. Türkiye’nin önünde bir koridor olması için Ermenilerle beraberiz.

Lübnanlı Şîî İlim Adamı Subhî et-TUFEYLÎ, İran’ın Ermenistan’ı Desteklemesine Bakın Nasıl Tepki Gösteriyor!

İran Medyasında, İran halkının kendisi gibi çoğunluğu Şii olan Azerbeycan’a karşı Ermenistan halkına destek verdiğini gören Şii İlim Adamı Subhî et-TUFEYLÎ şaşkınlığını gizlemiyor. İran devleti ve medya Ermenilerle beraber.

Şaşırdım diyen Şii İlim Adamı; İran halkının ve devletinin Ermenilere düşman gözüyle bakmalarını bekliyordum diyerek İran Devletine serzenişte bulunan Tufeyli, ”Biz islam devletiyiz diyorsunuz yani yeriniz mazlumum yanıdır. Zalimin, düşmanın yanında olmanızı anlayamıyorum.

Asırlardır Azerbeycan, İran’ın bir parçasıdır diyorsunuz. Azeriler İran’ın bir parçasıdır ve hakiki azeriler İran’da yaşıyorlar. Dolayısıyla sizin durmanız gereken yer sizinde bir parçanız olan mazlum Azerilerin yanıydı. Bunlarda mazlum şii müslümanlardır. Gerçekten artık anlamakta güçlük çekiyorum.

İran Dış İşleri Bakanı’na çıkan Tufeyl, Bakü meselesini anlat diye sorduğunda. İran Dış İşleri Bakanı; ”Ermenistan, Türiye sınırında Biz Türkiye’nin Türk Devletleri ile bağını engellemek istiyoruz. Türkmenistan, Özbekistan, Azerbeycan gibi. Türkiye’nin önünde bir koridor olması için Ermenilerle beraberiz.” cevabını alan Tufeyl soruyu sorduğuna pişmanlığını da dile getirmeyi ihmal etmiyor.

Aktüel İntermedya / DÜNYA

Ayrıca Kontrol Et

ABD, Doğu Türkistan’dan ithalatı yasakladı

ABD Başkanı Joe Biden, işgalci Çin’in zorla çalıştırma yoluyla üretim yaptığına dair kanıtlar nedeniyle Doğu …